BYLO TO ŠÍLENĚ……….ŠÍLENĚ KRÁSNÉ!

Dingo z Debry

    Světová výstava se koná jen jedenkrát za rok.  Titul světový vítěz  je jedním  z nejvíce ceněných mezi všemi chovateli.  Bylo mi záhadou,  proč se světová výstava v posledních letech,  musí konat tak daleko - 1999 Mexiko, vloni Brazilie a letos hned vedle - Argentina!  Odpověď na tuto otázku je velmi prostá - žádná jiná země o organizaci v těchto letech nepožádala.
    Co naplat, jednou za rok je jednou za rok - nenecháme se přece odradit pár tisíc kilometrů navíc. A bylo rozhodnuto, po loňské účasti i úspěchu v Brazilii se pojede do Argentiny!
Je pravda,  že celá organizace této lehce šílené cesty se trochu zkomplikovala našim stěhováním z Itálie do Francie (1500 km).  Let už byl objednaný a potvrzený z Říma, a tak jsme to tak nechali.  Sehnat všechny příslušné dokumenty pro psy byl celkem oříšek.  Velmi překvapivě každý tvrdil něco jiného - neznáte to od někud?  Státní veterina vyžadovala razítko od ambasády, ambasáda říkala,  že žádné takové razítko neexistuje… Nakonec nám ho dali až 

v Itálii, kdy už jsme byli 12 hodin na cestě.     Vyjeli jsme s 13 psy a to číslo nám vážně přineslo štěstí.  Let proběhl naprosto bez problémů.  Na palubě bylo více než 40 psů a na letišti  na to byli velmi dobře připraveni.  Zmíním jen jednu smutnou historku z Madridu,  kde anglického buldoka zapomněli dát do vyhřívaného prostoru a do Argentiny dorazil zmrzlý. Naši psi vše zvládli výborně. Trochu nás zaskočilo,  když v Buenos Aires začali posílat letecké přepravky  na jezdícím pásu s ostatními zavazadly,  ale i to proběhlo bez komplikací, protože okamžitě naběhl letištní personál a opatrně začali pomáhat  s nakládáním  na velké vozíky.  Když máte v kapsách dostatek pesos, Argentinci jsou neuvěřitelně srdeční lidé.  Veterinární kontrola se nekonala žádná,  jen malý poplatek veterináři byl poviností…

     Výstavní kancelář byla otevřena už ve středu, což velmi usnadnilo práci všem. Katalog ( ke koupi take už ve středu ) byl jediný  na všechny  4 dny  ( tak jako v Brazilii ), znamenalo to tedy, že si každý musel ohlídat stejné čislo po celé konání výstavy.  To pro mne nebyl vůbec jednoduchý úkol a radši si nepředstavujte,  jak čisla vypadala posledni den! Třídy se daly změnit ještě na poslední chvilku, ovšem pes musel být přihlášený do stejné třídy na všechny 4 dny. CAC  se zadával jen jeden mezi mezitřídou, otevřenou a pracovní třidou.  Se dvěma CAC se pes stal šampionem Argentiny a na dalši den byl automaticky přeřazen do třídy šampionů.   V některých případech to nebylo praktické, protože  se nám tak sešli  2 vlasní psi  ve stejné třídě.
Jinak ale musím organizátory velmi pochválit, nejen že vše bylo o mnoho lépe organizované než loni v Riu, ale myslim si,  že předčili  i většinu výstav pořádaných  v Evropě.
     První 3 výstavní dny vše probíhalo relativně poklidně.

Dingo z Debry

Doladily se i chybičky v závěrečném kruhu, kde si speaker občas popletl výsledky na stupních vítězů. Trochu mne zamrzelo, že z našeho 3. místa ve skupine v první den se vyklubalo neohlášené 4. a už to nikdo neopravil.  Ale určitě jich tam takových bylo  i vic.  Největší kuráž  měl rozhodčí ze skupiny 6., za svým verdiktem si pevně stál a speakera opravil 3x! Čtvrtý den – neděle - konečně

Dingo z Debry

nastal den D. Psi byli lehce unavení, my o něco víc a mě navíc trochu vykolejila chřipka, která si mě vyčíhla hned první den. Po našich prvních 6 předvedených psech ( 5 světových vítězích )  se hned u vedlejšího kruhu  - argentinských dog - semlela pěkná rvačka.  Zcela úmyslně  poslali psa proti nejlepšímu handlerovi v tomto plemeni, aby mu znemožnili vítězsví, do toho vybuchly bomby se slzným plynem ( metr od mého manžela ) a nastala obrovská panika. Přicházela jsem zrovna  z vedlejší haly,  2 čivavy v podpaží  a najednou se proti mě hnal řvoucí dav, pak už jsem nic neviděla, jen mě pekelně pálili oči  a ani nevím,  jak jsem se ocitla venku. Musela  se evakuovat celá hala – stovky psů  a handlerů - netrvalo to snad ani pět minut a všichni stáli venku. Mezitím se  v ostatních halách dál vesele posuzovalo.  Nakonec zastavili celou výstavu na 3 a půl hodiny.  Argentinské dogy byly zbaveny posuzovaní a tudíž  i nároku na získání titlu světový vítěz v roce 2005.  Pak se nám povedlo ulovit ještě další 3 světové vitěze - celkem jsme jich tedy přivezli 8.

Závěrečné přehlídky se díky zpoždění protáhly až do noci. Bála jsem se, že můj “Chouchou” - Dingo z Debry neudělá  ani krok  a uříznem  si pořádnou světovou ostudu.  Nicméně  už před odjezdem jsem mu slíbila, že když se stane světovým vítězem, nemusí už nikdy na žádnou výstavu. Chouchou  za svou kariéru získal 60x BOB,  ale nemohu říct,  že by miloval výstavní kruh.  Dobře pochopil, že je to poslední velká příležitost a předváděl se jako nikdy. Do teď nechápu, kde sebral tolik energie. Při vyhlašování výsledků se mi rozbušilo srdce, takže jsem skoro nic neslyšela. Třetí, druhé…… zbývá už jen jedno. Asi jsem špatně slyšela, chvíli jsem tomu nemohla uvěřit. Chouchou dokázal něco, o čem se mi ani nesnilo - vyhrál skupinu na světové výstavě!
     Výborná nálada mu vydržela i do BIS, ale tam už do oka panu rozhodčímu tolik nepadl. BIS se stal LHASA-APSO – mimochodem Top Dog všech plemen v Argentině. Res. BIS Bearded Colie a 3. Afgansky chrt.
     V pondělí jsme si v cuku letu prohlédli Buenos Aires jako turisté a večer odlétli směrem Řím s 2 hodinovým zpožděním. Má sestra Maruška a manžel Thomas stačili chytit moji chřipku. Ale i tak jsme byli všichni velmi spokojeni, vždyť náš milovaný Chouchou patří k 10 nejkrásnějším psům světa. Navíc jsme si vezli dalších 12 psů, kteří všichni dohromady ziskali v Argentine 33 titulů ( argentinské šampiony, ar. Grandšampiony, latinskoamerické šampiony, jihoamerické a karibické vítěze, světové vítěze).

 
Dingo z Debry - BIG
Přehled našich výsledků v Buenos Aires:

Polský nížinný ovčák:
Ponwood`s Led Zepplin - ARGENTINSKÝ ŠAMPION, AR. GRAND ŠAMPION, LATINSKO-AMERICKÝ
                                        ŠAMPION, VÍTĚZ JIŽ. AMERIKY A KARIBIKU, SVĚTOVÝ VÍTĚZ, 4xBOB

Ponwood`s Paula - ARG. ŠAMPION, VÍTĚZ JIŽ. AMERIKY A KARIBIKU, 3x BOS
Ponwood`s Nini - SVĚTOVÝ VÍTĚZ, BOS

Basenji:
Ijababa - ARG. ŠAMPION, ARG. GRAND ŠAMPION, V.J. AMERIKY A KARIBIKU, 3x BOS

Gordonsetr:
Ludstar Kismett - VÍTĚZ J. AMERIKY A KARIBIKU, SVĚTOVÝ VÍT., BOB, BOS

Lagotto romagnolo:
Tartuffo delle Farnie - SVĚT. VÍTĚZ, 3x BOB, 3.BIG Benito - VÍTĚZ JIŽ. AMERIKY A KARIBIKU, BOB
Donna Rachele - ARG. ŠAMPION, ARG. GRAND ŠAMP., LATINSKO-AM. ŠAMP.,VÍTĚZ J. AMERIKY A
                           KARIBIKU, SVĚTOVÝ VÍTĚZ, 4x BOS

Čivava:
Meggy - ARG. ŠAMPION, VÍTĚZ J. AMERIKY A KARIBIKU, SVĚTOVÝ VÍTĚZ, 3x BOS

Italsky chrtík:
Marissa - ARG. ŠAMPION, ARG. GRAND ŠAMPION, LATINSKO-AM. ŠAMPION, VÍTĚZ J. AM. A
               KARIBIKU, SVĚT. VÍTĚZ, 4x BOB

Jezevčík dlouhosrstý kraličí:
Dingo z Debry: ARG. ŠAMPION, ARG. GRAND ŠAMPION, LATINSKO-AM. ŠAMPION, VÍTĚZ JIŽ.
                        AMERIKY A KARIBIKU, SVĚTOVÝ VÍTĚZ, 4x BOB, BIG

 
Fotografie ze závěrečných soutěží
Odkaz na stránky Světové výstavy
 
Zpět na úvodní stránku / Back home
Domovské stránky: KlamapDebra.wz.cz