Sága rodu

Svého času jsme začínali s jedním pejskem.Už je to dávno. V padesátých letech můj otec přivezl z Německa dlouhosrstého jezevčíka. Waldi Lehet se stal jedním z průkopníků a stál u zrodu naší chovatelské manie. Začátkem 7O let jsme se seznámili s jedním z předních belgických chovatelů jezevčíků, panem Verbistem. Jeho chovatelská stanice byla BUTZ a jedinci z ní pocházející měli světovou úroveň. Díky dobrému přátelství se nám podařilo získat potencionálně chovný pár králičích dlouhosrstých jezevčíků.  Pes TIM BUTZ ( Kaninchen Teckel poil long ), černý s pálením, byl asi zakladatelem chovu králíků u nás.
Kromě titulu Světového vítěze ( Maďarsko 1971) a  Champion International  de  Beauté,

absolvoval i řadu loveckých zkoušek. S fenou ULLA von der Opaloma ( italsko holandský původ ) dali řadu vysoce kvalitních potomků. Věřím, že stojí v pozadí i u řady dnes velmi úspěšných jedinců. Za zmínku stojí sourozenci VEST a VESTA z DEBRY, kteří oba dosáhli Mezinárodního šampionátu krásy. Rovněž tak jejich bratr VAX zanechal výraznou stopu v tehdejším chovu. Také YMIR Z DEBRY , potomek z dalšího vrhu dosáhl titulu Mezinárodní šampion krásy.Jeho majitelem byl pan Janda. TIM se dožil přiměřeného věku a odešel ve svých 16 letech, když se usiloval obšťastnit jednu ze svých harémových slečen. Nikdy nebyl nemocný a do poslední chvíle byl osobnost.
    Psi byli v naší rodině pořád, avšak pro názorovou rozdílnost s některými členy klubu rodiče na čas ukončili registrovanou chovatelskou činnost.
    Až s příchodem další generace, tentokrát to bylo lidské mládě, byla to dcera Klára, jsem se rozhodla oželet pracovní kariéru a v rámci mateřské dovolené jsem spadla do chovatelské závislosti oběma nohama. Klára měla ke zvířátkům kladný vztah, a protože jezevčíci byli na ježdění malí, pořídili jsme i setříky.  Začali jsme jezdit po výstavách a takto to dopadlo...V naší rodině se vystřídala celá řada zvířecích miláčků, kravičkami počínaje a opicí konče... Ale raději zůstaneme u pejsků.I těch se u nás vystřídalo více plemen, ale setři a jezevčíci dominovali.  Nebudu začleňovat chovatelské úspěchy chovatelské stanice Z DEBRY, neboť kromě toho, že jsem bývalá Dvořáková, na jejích úspěších nemám nejmenší zásluhu.
    Se založením vlastní rodiny jsem se rozhodla též pro svou chovatelskou stanici. Proč právě KLAMAP? Když jsem volila název naší chovatelské stanice, chtěla jsem, aby se dobře pamatoval a aby  byl hodně hloupý, aby jej neměl již někdo jiný.  A tak mne podle dětí Kláry a Marie Prokůpkových napadlo prostě KLAMAP.  Jaké bylo mé zklamání, když jsem zjistila, že tento mezinárodně chráněný název neprošel, neboť jej má již nějaká chovatelka v Belgii, si jistě dovedete představit. A tak jsem ukradla kousek chovatelsky úspěšné stanice rodiny Dvořáků a vzniklo z toho KLAMAP DEBRA. Říkala jsem si, třeba na nás zbyde kousek jejích úspěchů a slávy.
Název KLAMAP DEBRA již prošel a tak se zrodila nová chovatelská stanice.

    Většinou by se měl umět chovatel rozhodnout, jakým směrem chce v chovu kráčet. Určitě není na škodu stanovit si pevný cíl, neboť skutečnost, kam bude směřovat svůj chov je velmi závazná. Nevím, jak Vám, mně se nepodařilo ani jedno. Naši chovatelskou základnu tvoří jedinci většinou vrácení, či zbylí, ti, co jsme je neudali, nebo byli z nějakého jiného důvodu neprodejní. První fenečku jsme si vybrali, protože se měla nejhůř. ( To je asi vůbec nejhorší případ, který může nastat. ) Lítost a soucit jsou vlastnosti, které byste měli tvrdě potlačit, ale...ZITA, naše první čubinka ( po narození mé dcery a vzniku nové chov. stanice Z KLAMAP ) se

narodila u pana Chmelaře.  Ten jí jako miminko prodal jednomu moc hodnému staršímu pánovi. Ten vážně onemocněl a posléze zemřel.  Pozůstalým fenečka vadila, zajímali se pouze o to, jak ji prodat.  V té době již byla půlroční, ale poměrně dost zbídačelá.  Její chovatel nás oslovil, zda se nechceme jet podívat. To je také jeden z velmi nebezpečných činů, alespoň pro nás, protože my se nikdy jen nepodíváme.... Samozřejmě jsme ji přivezli domů. Nyní se díváme již 15 let. Nechali jsme si jednu z jejích dcer-   DULI KLAMAP DEBRA. Její otec byl  TOM VĚKOR.  Duli byla takový minigordon. Černá jako uhel a divoká jako setr. Dokonce se naučila i vystavovat. S jezevčíky příliš
nekamarádila, ale setři byli její miláčci. Duli odchovala několik krásných štěňátek ale do chovu u nás se dostali pouze dva: FLINT KLAMAP DEBRA ( po otci HAKIM Z KYTÍNSKÉ LOUKY ) a ICH CHARM KLAMAP DEBRA ( po otci ERIK KLAMAP DEBRA ),  Flint působí úspěšně v německém chovu, kde dal asi 68 potomků, u nás  měl 1 krytí. Z dalšího vrhu je pes LERY u babičky, pes LORD působí úspěšně v Polsku a fena LOLA reprezentuje náš chov ve Francii.      Další členkou naší smečky je fena YPSY VOM ZOLL, černá tygrovaná holčička.  Malá Zollinka je z německého velkochovu od paní Piepkorn. Protože jsme neměli dostatek finančních prostředků, vyměnili jsme jí za špičkového anglického setra. Není tak pěkně tygrovaná jako byl náš angličan, ale v rodokmenu stojí tygrovaná a potomky dává také tygříky, takže má snad papír pravdu. YPSY zanechala též několik zajímavých potomků.   Z prvního vrhu v chovu působí černý s pálením  EBEN KLAMAP DEBRA,  jeho bratr ERIK KLAMAP DEBRA,  černý s pálením tygrovaný též působil krátce u nás v chovu.  ERIK od nás odešel jako štěňátko, byl to dárek.  Ale asi v roce stáří se k nám opět vrátil, prý pro neovladatelnost a divokost. Prostě škodil více, než jeho majitelka unesla.  Momentálně působí  ve Švýcarsku a určitě se má dobře. Jejich sestra obdržela na první výstavě  oblastního vítěze, na další výstavě již nezvítězila,
tuším, že byla druhá. Její majitelé porážku těžko nesli a zmizela nám z dohledu. Dalším potomkem byla fenka GIPSI ( černá tygrovaná ), zůstala v rodině u babičky a úspěšně působí v chovu. Z dalších potomků byla zajímavá MILADY, ale její panička odmítá návštěvu výstav.  Možná by stal za zmínku vrh po červeném Robin the Nanthorn, kdy souruzenci QUICK a QUASIMODO získali titul Klubového vítěze mladých, jeden v králíkách a druhý v trpaslíkách. QUICK již získal titul Junior šampion ČR a BOB na MVP v Nitře.  V posledním vrhu jsme volili spojení s čokoládovým NEMEM Z DEBRY, jeho potomci byli k vidění na letošní MVP v Brně. Ypsy už se odebrala do psího důchodu, i když na svůj věk vůbec nevypadá ,měla by se chovat důstojně, ale je pořád praštěná jako štěně.Ještě snad stojí za zmínku, že YPSY je typickým představitelem loveckého plemene a úspěšně složila barvářské zkoušky, zkoušky vloh a norování. Díky její barvě ( flekaté ) jí můžeme brát na hony i na naháňky bez obav, že si ji někdo splete s liškou.
    Jako další k nám do rodiny přibyla MANDY DE NANTHORN.  Pochází z Francie a připomíná nám krásně prožitou dovolenou v Biaritz.  Byla počátkem velkého přátelství s francouzskou chovatelkou paní Dattas.I MANDY zaznamenala řadu výstavních úspěchů.  K nejvýznamnějším asi patří nejlepší mladý jedinec klubové výstavy v Kunraticích a titul BOB na MVP v Nitře.  Mandy odchovala též pár zajímavých jedinců. Z prvního vrhu se vrátil k původní chovatelce pejsek, byl přejmenován na PUCHI, a honosí se titulem Španělského a Francouzského šampiona. Fenka ILSA  KLAMAP DEBRA a její bratr INCH KLAMAP DEBRA obdrželi titul klubového vítěze a ještě spolu stáli na prvním místě v soutěži o nejkrásnější pár. INCH získal ještě řadu dalších titulů, ale dnes úspěšně tloustne v rodině u Kotlíků. Otcem prvniho vrhu byl ICH MAX Z DEBRY.  Snad by stál ještě za zmínku PARIS KLAMAP DEBRA, který získal na MVP v Trenčíně titul nejkrásnějšího dorostence výstavy.  Na MVP v Brně si úspěch zopakoval, tentokrát obsadil pěkné třetí místo.  PARIS odcestoval jako dárek do Itálie . Ještě máme jedny potomky, tentokrát byl otcem štěňátek DINGO Z DEBRY, avšak pro názorovou rozdílnost s některými členy výboru tento vrh neobdržel PP.

Další chovnou fenkou v naší psí rodině je INEZ KLAMAP DEBRA.  INEZ patří k potomkům po Mandy de Nanthorn.  Je vynikající máma a z jejích potomků stojí za zmínku pes KONG KLAMAP DEBRA. Jeho otcem je slavný ICH CHUAN Z DEBRY. KONG získal několikrát titul CAJC a také CAC. Je červený, trošku většího rámce. Velkou radost nám udělal na IHA v Grazu, kde vyhrál skupinu IV mladých. Z dalšího vrhu jste mohli na výstavách potkat NELU, NIKA, NORIKA a NUKIHO. Tentokrát byl tatínkem ICH CHARM KLAMAP DEBRA. Všichni tito sourozenci poznali, jak chutná vítězství. Další vrh byl pro úspěšnost předchozího zopakován, možná letos zahlídneme na nějaké z výstav některého z potomků. Poslední vrh je ještě doma. K dalším členům naší smečky patří fenky LILI KLAMAP DEBRA, černá tygrovaná ( res CAC z Evropské výstavy v Dortmundu ),  OSSA KLAMAP DEBRA - černá fenka,

BEKY CASSOVIA EFEKT - červená fenka, dcera slavného WINNIFREDA, z chlapáků je to ještě DINGO Z DEBRY, toho představím samotného, jednak už nebydlí s námi, ale s dcerou ve slunné Itálii, a pak je to osobnost, která si zaslouží svůj prostor.
    Proč jsem tento kousek nazvala sága rodu? Když půjdeme hodně generací zpátky, propracujeme se až k naším původním miláčkům Timovi a Ulle.

 
Zpět na úvodní stránku / Back home
Domovské stránky: KlamapDebra.wz.cz